Układ paliwowy jest niezbędnym elementem do prawidłowej pracy silnika. Podstawowym zadaniem układu paliwowego jest dostarczanie właściwej mieszanki paliwowej do samej jednostki napędowej, co zapewnia odpowiednią jej pracę.
Układ paliwowy jak większość podzespołów w samochodzie wymaga odpowiedniego czyszczenia. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić w przyszłości do poważnych usterek.
Zanieczyszczenie układu paliwa
Winowajcom zabrudzonego układu paliwa jest głównie paliwo niskiej jakości. Złej jakości paliwo może przyczyniać się do korodowania wewnętrznych powierzchni ścian zbiornika i przedostawania się korozji do paliwa. Wtedy też dochodzi do zabrudzania układu paliwowego. Natomiast nagromadzone w nim osady mogą powodować awarie pompy, zatykanie się filtra a nawet uszkodzenie wtryskiwaczy paliwa.

Jak czyścić
Żeby nie dopuścić do uszkodzenia układu paliwa zdecydowanie lepiej jest zapobiegać i wprowadzić działania profilaktyczne. Jedną z czynności powinna być regularna wymiana filtra paliwa. Poza tym jednym z zalecanych zapobiegawczych sposobów są dodatki do paliw bądź depresator. Te pierwsze mogę być stosowane w silnikach benzynowych i dieslu a nawet w samochodach z instalacją gazową. Natomiast depresator znajduje zastosowanie tylko w samochodach z silnikiem diesla.
Najważniejsze aby dodatki do paliw były stosowane zgodnie z użytkowanym pojazdem. Tak więc do np. silnika diesla wybieramy dodatki do paliw przeznaczone do diesla bądź dodatki do czyszczenia dpf jeśli posiadamy diesla z turbiną.
W sytuacji kiedy doszło już do znaczącego zanieczyszczenia układu paliwowego, konieczne jest jego przeczyszczenie.