Osuszacze powietrza – przygotuj ciężarówkę na zimę

Osuszacz powietrza

Zima to okres, który wiążę się dla kierowców przede wszystkim ze złymi warunkami atmosferycznymi. Wymiana opon na zimowe to dla zawodowych kierowców ciężarówek znacznie za mało. Mróz oraz wilgoć powstająca przy topnieniu śniegu sprawiają, że trzeba zadbać także o inne elementy samochodów, aby radził sobie w każdych warunkach. W poniższym artykule zajmiemy się układem pneumatycznym hamulców. Podczas mrozów istnieje możliwość jego zamarznięcia, w przypadku przedostanie się wcześniej do układu wilgoci w postaci wody czy pary wodnej.

Osuszacze powietrza – jak działają

Aby zapobiec przedostaniu się wilgoci do układu pneumatycznych hamulców montuje się specjalne urządzenie zwane osuszaczem powietrza. Jego działanie polega na oddzieleniu od powietrza w maksymalnym stopniu wody w postaci pary wodnej. Pomaga to w uchronić części maszyny bazującej na skompresowanym powietrzu, w tym przypadku pneumatycznych hamulców, od przedostawania się do niej zanieczyszczeń i wody, która może potem zamarznąć unieruchomić układ hamulcowy. Warto także dodać, że sprężarka samochodu ciężarowego wytwarza w czasie pracy wodę. W sytuacji, gdy będzie jej za dużo i zacznie marznąć może spowodować poważną awarię, której naprawa będzie słono kosztować.

Osuszacz powietrza – konserwacja

Osuszacz powietrza wymaga stałej konserwacji, aby działał poprawnie i spełniał swoje zadania w przyzwoity sposób. Warto prowadzić harmonogram jego przeglądu i wymiany. Częstotliwość jego wymiany zależna jest od zaleceń producenta, które zazwyczaj opisane są w instrukcji obsługi dodanej do osuszacza. Oczywiście w sytuacji, kiedy wiem, że jest długi czas bardzo narażony na złe warunki drogowe i atmosferyczne, lepiej kontrolować co jakiś czas stopień jego zużycia. Uznanym w Polsce producentem osuszaczy powietrza jest firma PZL Sędziszów, która zasłynęła z produkcji różnego rodzaju filtrów samochodów i maszyn. Działa ona od ponad 50 lat i ma światową renomę, dlatego jej produkty uznawane są za produkty wysokiej klasy.

Zakończenie

Osuszacz powietrza w dużych samochodach ciężarowych wydaje się obecnie niezbędnym elementem. Może zapobiec wielu awarią, z których część może się bardzo źle skończyć. Mowa tu zamarznięciu pneumatycznego układu hamulcowego, co może utrudnić lub nawet uniemożliwić hamowanie samochodu.

Korzystano ze źródeł:
https://truckfocus.pl/nowosci/8785/wabco-radzi-wymienic-wklad-osuszacza-przed-pierwszymi-mrozami

Osuszacze powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2024 Samochody Dostawcze | ScrollMe by AccessPress Themes